Pray For Iran
Language:    عربي     English     Español     فارسی     Français     日本語     한국어     Portugues     Русский     Svenska
روز بیست و نهم

 بیست و دوم ژوئن ۲۰۰۶

عیسی به او گفت: "ای زن، چرا گریانی؟ که را می‌جویی؟" یوحنا ۲۰: ۱۵

یکی از شگفت‌انگیزترین ویژگی‌های عیسی، محبت و احترام او نسبت به زنان است. عیسی پس از قیام خود از مردگان، اول از همه بر مریمِ مجدلیه ظاهر شد و او را به نام خواند، و به همین جهت امروز می‌خواهیم دعا کنیم تا زنانِ ایران نیز دریابند که مسیح چقدر دوست‌شان دارد و برای‌شان احترام قائل است.

خدا به زنان ایرانی عطایا و استعدادهای فراوانی بخشیده است. درصد بالایی از آنان باسواد هستند، و بیش از نیمی از دانشجویانِ دانشگاه‌های ایران را بانوان تشکیل می‌دهند. این آمار و ارقام نشان می‌دهد که زنان ایران در پیِ کسب علم و دانش و پرورشِ توانایی‌های خود هستند. همچنین زنان ایرانی اغلب بخاطر روحیه مهمان‌نواز و احساس تعهدی که نسبت به خانواده‌های‌شان دارند، مورد تحسین‌اند. بااینحال گرچه بسیاری از زنان جوان ایران در ابتدا شور و اشتیاق شدیدی به پیشرفت در زندگی دارند، این شور و هیجان آنان اغلب هنگامی که با واقعیاتِ تلخِ زندگی بعنوان یک زن در چارچوبِ قوانین و آداب و رسوم رایج در ایران روبرو می‌شوند، بسرعت فروکش می‌کند.

در قوانین خانوادگی ایران، زنان در خصوص ازدواج، طلاق، سرپرستیِ فرزندان، و ارث و میراث از حقوقی برابر با مردها برخوردار نیستند. مطابق قوانین شغلی نیز زنان اجازه ورود به برخی مشاغل را ندارند، و در زمینه قوانین حقوقی و جنایی نیز عموماً علیه زنان تبعیض گذاشته می‌شود. در دادگاه‌ها، شهادت یک مرد به اندازه شهادت دو نفر زن ارزش دارد، و میزانِ خسارتی که به زنان تعلق می‌گیرد نیز تنها نصفِ مردهاست.

در جامعه نیز زنان اجازه شرکت در برخی از تفریحات یا ورزش‌ها را ندارند. اخیراً رهبر انقلاب ایران حکمی صادر کرد مبنی بر اینکه شرکت زنان در مسابقات فوتبال کاری غیراسلامی است، و این امر به بروز جنجال بزرگی منجر شد. این حکم شاملِ زنان غیرمسلمان نیز می‌شود و همه باید از آن تبعیت کنند. همچنین پس از انقلاب، تمام زنانِ بالای نُه سال موظف گردیدند خود را بطور کامل بپوشانند.

در نتیجه تمام موارد فوق، بسیاری از زنان ایران خواهان حقوق مساوی با مردها هستند و برای رسیدن به این حقوق سخت در تلاش‌اند. معروف‌ترین زنی که در این زمینه فعال است، خانم شیرین عبادی وکیل برجسته ایرانی است که در سال ۲۰۰۳ بخاطر تلاش‌هایش در دفاع از حقوق زنان و کودکان، به دریافت جایزۀ صلح نوبل مفتخر گردید.

بنابراین بیایید دعا کنیم تا زنان ایران، آزادیِ حقیقی‌ای را که تنها در مسیح یافت می‌شود تجربه کنند:

  • دعا کنید تا تبعیض علیه زنان ایران از میان برداشته شود. همچنین برای آندسته زنانی که بخاطر جدال‌های خانوادگی یا اعتیاد پدران یا شوهران‌شان در رنج‌اند دعا کنید. چنین مسائلی باعث شده است میزانِ افسردگی، فرار از خانه، فحشا و خودکشی در میان زنان بطرزی چشمگیر افزایش یابد.
  • برای زنانِ مسیحی‌ که در بین زنها خدمت می‌کنند دعا کنید تا با حکمت، با زنان از تمام اقشار جامعه راجع به عیسی مسیح صحبت کنند. همچنین دعا کنید تا زنان ایران به ارزش واقعی خود پی ببرند و بدانند خدا چگونه به آنان می‌نگرد، و بر همین اساس گام بردارند. دعا کنید تا زنان و مادرانِ مسن‌تر، نمونه خوبی برای زنان جوان و نیز برای فرزندان خود باشند.
  • دعا کنید تا جامعه ایران، زنان برجسته این مرز و بوم را ارج نهد و از آنان تقدیر بعمل آورد. همچنین دعا کنید تا عطایا و استعدادهای آنان، محبت، شادی و صلح و آرامش را برای خانواده‌ها و نیز جامعه‌شان به ارمغان آورد.

باز هم از اینکه برای ایران دعا می‌کنید متشکریم.

:موارد دعا

با ما تماس بگیرید

اگر درمورد وب‌سایت "دعا برای ایران" سئوالی دارید یا با اشکالی مواجه شده‌اید، لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید. سئوالات کلی خود را به آدرس support@prayforiran.org، و سئوالات فنی خود را به آدرس site@prayforiran.org با ما در میان بگذارید.

 

| | Login