Pray For Iran
Language:    عربي     English     Español     فارسی     Français     日本語     한국어     Portugues     Русский     Svenska
روز سی‌ و چهارم

بیست و هفتم ژوئن ۲۰۰۶

"دلِ حکمروایان در دست خداوند است، و او آن را مانند آبِ جوی به هر سو که بخواهد هدایت می‌کند." امثال ۲۱: ۱ (ترجمه جدید)

امروز می‌خواهیم برای تمام کسانی که در ایران دارای مناصب دولتی هستند و نیز برای سایر افراد ذی‌نفوذ در جامعه ایران دعا کنیم. اگرچه ایران توسط رهبر انقلاب اداره می‌شود که تمام مراکز کلیدی قدرت را در دست دارد، هزاران نفر دیگر نیز هستند که در مراکز مختلف دولتی، در سطح ملی و محلی مشغول کارند و به دعاهای ما نیاز دارند.

رئیس‌جمهور در ایران رئیس قوه مجریه است و اعضای کابینه او بیش از ۲۰ نفر می‌باشند. "شورای خبرگان" متشکل از ۸۶ عالِمِ "حکیم و باتقوا"ست که به مدت هشت سال انتخاب می‌شوند و مسئولیتِ تعیینِ رهبر، نظارت بر عملکرد او، و عزل نمودنِ رهبر در صورتِ عدم کفایت، بر عهده آنهاست.

یکی دیگر از نهادهای کلیدی در ایران، "شورای نگهبان" است. اعضای این شورا عبارتند از ۶ فقیهِ الهی‌دان که توسط رهبر تعیین می‌شوند، و شش نفر قاضی که از سوی رئیسِ قوه قضائیه (که خود او را رهبر تعیین می‌کند) انتخاب می‌گردند و باید به تأیید مجلس نیز برسند. وظیفه این مجمع این است که قانون اساسی را بررسی و تفسیر کند، و این حق را دارد که مصوبات مجلس را باطل نماید.

مجلس دارای ۲۹۰ نماینده است که هر چهار سال یکبار انتخاب می‌شوند. برخی از نمایندگان مجلس زن هستند. اقلیت‌های مذهبی نیز در مجلس دارای نماینده هستند (یهودیان یا کلیمیان دارای یک نماینده، آشوری‌ها دارای یک نماینده، و ارامنه دارای دو نماینده می‌باشند). همچنین شورای دیگری وجود دارد بنام "شورای تشخیص مصلحت" که اعضای آن را رهبر تعیین می‌کند و یکی از پرنفوذترین نهادها در ایران است. وظیفه این شورا، حل و فصل اختلافات مابینِ مجلس و شورای نگهبان است، و در مقامِ مشاور رهبر نیز عمل می‌کند.

علاوه بر دولت مرکزی، افراد مختلفی نیز در سطح محلی و ناحیه‌ای انجام‌وظیفه می‌کنند. اینگونه افراد بر اکثر شئونات زندگی روزمره مردم، از جمله داد و ستد، تعلیم و تربیت، حمل و نقل، اجرای قانون، تفریح و سرگرمی و امور بهداشتی، نظارت دارند.

علاوه بر کسانی که در ایران دارای مناصب دولتی هستند، برخی افراد روشنفکر و صاحب‌نظر نیز در ایران هستند که از نفوذ فروانی برخوردار می‌باشند. در سالهای اخیر، روشنفکرانی در ایران ظهور کرده‌اند که می‌کوشند سنت‌ را با تجددگرایی سازش دهند. این افراد غالباً از زمینه انقلاب برخاسته‌اند، اما معتقدند که حکومت در ایجاد آزادی‌های سیاسیِ واقعی و تأمین عدالت اجتماعی ناکام بوده است، و از این رو خواهانِ بازنگری در انقلاب هستند. اگرچه این افراد با ضدیت و خصومت شدید مقامات روبرو بوده‌اند، افکار و عقایدشان بطرزی روزافزون در جامعه ایران تأثیرگذار بوده و نفوذِ عقاید آنان را می‌توان در قالبِ سینمای ایران، هنر و ادبیات، و نیز در صحنه سیاسی شاهد بود.

بنابراین بیایید امروز در دعا از خدا بخواهیم که دولتمردانِ ایران و افراد پرنفوذ در این مملکت را هدایت فرماید:

  • برای تمام کسانی که در نهادهای مختلف دولتی مشغول کارند دعا کنید. از خداوند بخواهید حکمت خود را به آنان ببخشد تا بدانند چگونه به ملت ایران خدمت کنند. دعا کنید تا صداقت و درستکاری در تمام سطوح دولتی ریشه بدوانَد.
  • برای آندسته از مقامات دولتی و روشنفکرانی که شجاعانه در برابر بی‌عدالتی در ایران می‌ایستند دعا کنید. برای محافظت خود این افراد و خانواده‌های‌شان دعا کنید زیرا پیوسته در معرض تهدید قرار دارند. دعا کنید تا خدا آرامش و خیرخواهیِ خود را از طریق حکمتی که به آنان بخشیده است در میان ایرانیان جاری سازد.
  • دعا کنید تا خدا مردان و زنانی را برانگیزد که مدافع آرمانِ حقیقت و عدالت در تمام سطوح دولتی باشند.
  • دعا کنید تا مسیحیان ایرانی بتوانند به روشنی دیدگاه کتابمقدس درمورد آزادی، حقوق بشر و آزادی‌های مذهبی را به جامعه ایران منتقل سازند.

باز هم از اینکه برای ایران دعا می‌کنید متشکریم.

:موارد دعا

با ما تماس بگیرید

اگر درمورد وب‌سایت "دعا برای ایران" سئوالی دارید یا با اشکالی مواجه شده‌اید، لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید. سئوالات کلی خود را به آدرس support@prayforiran.org، و سئوالات فنی خود را به آدرس site@prayforiran.org با ما در میان بگذارید.

 

| | Login