Pray For Iran
Language:    عربي     English     Español     فارسی     Français     日本語     한국어     Portugues     Русский     Svenska
روز سی‌ و هشتم

 یک جولای ۲۰۰۶

"...و با خون خود مردم را از هر طایفه و زبان و قوم و ملت برای خدا خریدی." مکاشفه ۵: ۹

ایران مجموعه‌ای است زیبا از گروه‌های نژادیِ مختلف که هر یک دارای زبان و آداب و رسوم خاص خود است. این گروه‌های مختلف همگی قرنهاست که در کمالِ وحدت و احترامِ متقابل در کنار یکدیگر زیسته‌اند و حس وطن‌دوستی نسبت به سرزمین مشترک‌شان ایران، آنان را به هم پیوند زده است.

در ایران علاوه بر نژاد فارس، بیش از پنجاه اقلیتِ قومیِ دیگر نیز وجود دارد که بر روی هم قریب به نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. برخی از این گروه‌های نژادی عبارتند از آذری‌ها، گیلکلی‌ها، مازندرانی‌ها، مردم لُر، بختیاری، بلوچ، ترکمن، کرد، قشقایی، یهودیان، ‌ارامنه، آسوری‌ها، اعراب و پارسیون (زرتشتیان).

در کتابمقدس می‌خوانیم که پارس‌ها، مادها (احتمالاً قومی که امروزه کُرد نامیده می‌شوند) و ایلامیان در سرزمینی که امروزه به ایران معروف است سکونت داشتند. این ساکنین اولیه در خلال قرون متمادی، خود به گروه‌های قومیِ کوچکتری تقسیم شدند. بتدریج اقوام دیگری چون یهودیان، اعراب، ترک‌ها و ارامنه نیز به سرزمین ایران مهاجرت کردند و در میان ساکنین اولیه ادغام شدند. در سالیان اخیر نیز تعداد زیادی از مردمِ افغان و کردهای عراق بر اثر جنگ در کشورهای‌شان به ایران پناهنده شده‌ و در این سرزمین سکونت اختیار کرده‌اند.

اگرچه زبانِ رسمیِ ایران فارسی است و تقریباً همه مردم این زبان را دوست ‌دارند و بدان تکلم می‌کنند، اکثر گروه‌های قومی زبان مادریِ خود را نیز حفظ کرده‌اند و بدان تکلم کرده، آن را عزیز می‌دارند. زبانِ محلی برای اقلیت‌های قومی ایران، زبانِ دل است و اکثراً در خانه به آن تکلم می‌کنند. این بدان معناست که انتقال پیام انجیل و تعالیم اساسیِ مسیحیت به زبانِ مادریِ افراد تأثیر بسیار بیشتری خواهد داشت، هرچند مشارکتِ گروه‌های بزرگ‌ترِ ایمانداران و برنامه‌های مستمر جهت رشد روحانیِ آنان طبعاً به زبان فارسی خواهد بود.

خدا هنگامی که با ابراهیم عهد بست، به او وعده داد که تمام اقوامِ روی زمین را برکت خواهد داد. در راستای تحقق همین وعده، در سالیان اخیر مردم بسیاری از اقوام و نژادهای مختلف به جمع کلیسا افزوده شده‌اند. بااینحال هنوز گروه‌های نژادی‌ متعددی هستند که تا آنجا که می‌دانیم، هیچ فرد مسیحی‌ای در بین‌شان وجود ندارد.

بنابراین بیایید امروز دعا کنیم تا پیام انجیل به گوش تک تک گروه‌های قومی در ایران برسد:

  • خدا را برای اتحادی که در بینِ اقوام مختلف ایران وجود دارد شکر کنید. دعا کنید تا این اتحاد هم از لحاظ سیاسی و هم در کلیسا حفظ شود.
  • برای رهبران کلیسا، مبشرین، و تهیه‌کنندگان برنامه‌های مسیحیِ رادیو و تلویزیونی دعا کنید تا بدانند چگونه به بهترین وجه پیام مسیح را در میان مردمِ مناطق و جوامع مختلف ایران منتشر نمایند. دعا کنید تا بتوانند چنانچه فرصتی مناسب ایجاد شود علاوه بر زبان فارسی، از زبان مادری اقوام مختلف نیز که زبانِ دل آنان است، جهت رساندن پیام انجیل استفاده کنند.
  • برای کسانی که دست اندر کارِ تهیه بخش‌هایی از کتابمقدس یا دیگر مطالب بشارتی بصورت سمعی یا بصری (نظیر فیلم عیسی) به زبان‌های بومی مردم ایران هستند، دعا کنید. بویژه برای تهیه کتابمقدس به زبان آذری دعا کنید که زبانِ مادریِ بیش از بیست میلیون نفر در ایران است.

باز هم از اینکه برای ایران دعا می‌کنید متشکریم.

:موارد دعا

با ما تماس بگیرید

اگر درمورد وب‌سایت "دعا برای ایران" سئوالی دارید یا با اشکالی مواجه شده‌اید، لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید. سئوالات کلی خود را به آدرس support@prayforiran.org، و سئوالات فنی خود را به آدرس site@prayforiran.org با ما در میان بگذارید.

 

| | Login